Display_43_thumb_screen

Zdrowsi i bardziej szczęśliwi Polacy – konwencja programowa Nowoczesnej

powrót

W minioną niedzielę w Warszawie, podczas konwencji programowej Nowoczesnej, mówiłem o jednej z najważniejszych kwestii dla Polaków – o ich zdrowiu.


Rok temu, kiedy po blisko 40 latach pracy zawodowej lekarza, zdecydowałem się wziąć udział w kampanii wyborczej, która pozwoliła mi zostać posłem, miałem w sobie entuzjazm, związany z perspektywą faktycznego wpływu na kształt przyszłości nie tylko mojej rodziny, moich pacjentów, ale również wszystkich Polaków. Nie szliśmy przecież do parlamentu z myślą, o konieczności zaradzania kolejnym, wywoływanym sztucznie kryzysom politycznym, a po to, by budować lepszą przyszłość. Ochrona zdrowia jest dla tej przyszłości absolutnie kluczowa.

Ostatni rok, nie zmniejszył tego entuzjazmu, a przeciwnie, dał zastrzyk energii, który pomógł nam, napisać zręby prawdziwej, odważnej, odpowiedzialnej, ale również pozytywnej reformy w systemie opieki zdrowotnej, która sprawi, że pacjent znajdzie się w centrum procesu leczenia, a nie w centrum politycznego sporu. W konsekwencji .Nowoczesna uczyniła z tej reformy jeden ze swoich absolutnych priorytetów.

Już w najbliższym czasie przedłożymy w Sejmie projekty, które skupią się na doprecyzowaniu koszyka świadczeń zdrowotnych – usuniemy te z nich, które są przestarzałe, nieskuteczne, czy wręcz szkodliwe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, zapewnimy możliwość współfinansowania tzw. ponadstandardowych świadczeń zdrowotnych rzeczowych, dając w ten sposób możliwość dopłaty do konkretnych materiałów, stosowanych z powodzeniem w ramach leczenia prywatnego.

Ożywimy rynek publicznej opieki zdrowotnej, wprowadzając konkurencję między funduszami i kończąc z dyktatem monopolisty, zapewniając jednocześnie odpowiedni nadzór nad podziałem środków i dostępem do świadczeń. Zapewnimy także równości i podmiotów publicznych i niepublicznych w zakresie zarządzania, finansowania i odpowiedzialności.

Centrum naszych reform będzie nadanie wysokiej rangi właśnie profilaktyce zdrowotnej, dzięki której powstrzymamy pojawianie się najczęstszych chorób u Polaków. Położymy przy tym nacisk na edukację prozdrowotną już od najmłodszych lat, podkreślając znaczenie przeglądów zdrowia oraz dbałości o nie na każdym etapie życia. Zwiększymy zakres kompetencji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, dając mu możliwość bieżącej współpracy z dietetykami, czy fizjoterapeutami. Nie zapomnimy przy tym o płacach w służbie zdrowia, które w wielu przypadkach, są niskie, czy wręcz uwłaczające godności – będziemy gorąco wspierać nie tylko pielęgniarki i położne, ale także młodych lekarzy rezydentów, tak by nie musieli wyjeżdżać, a pracowali tu, gdzie ich najbardziej potrzebujemy – w Polsce.

W pełni zdaję sobie sprawę, jak trudne jest podejmowanie ważnych decyzji właśnie w obszarze systemu opieki zdrowotnej. Nie przyszliśmy jednak do Sejmu, żeby obawiać się wyzwań i wierzę, że możemy im sprostać. Przyszliśmy do Sejmu po to, by kształtować lepszą przyszłość Polek i Polaków.