Display_43_thumb_img_0145

Z myślą o seniorach - składam wniosek do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

powrót

Wspólnie z członkami poznańskiej Nowoczesnej zaprezentowaliśmy pakiet projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Nasza aktywność w tegorocznej edycji ma być dla innych przykładem, że warto angażować się w sprawy lokalne, że my-mieszkańcy mamy realny wpływ na nasze najbliższe otoczenie i z powodzeniem możemy je zmieniać.

W tym roku Miasto Poznań realizuje Poznański Budżet Obywatelski już po raz szósty. Do podziału jest 18 mln złotych – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie i aż 12 mln na projekty dzielnicowe. Dzisiaj wspólnie z koleżankami i kolegami z poznańskiej Nowoczesnej podczas konferencji prasowej zaprezentowaliśmy 7 pomysłów, które mogą poprawić jakość życia w mieście.

Swój projekt zadedykowałem seniorom. Spotykam się z nimi często więc ich potrzeby są mi doskonale znane. Cieszę się, że w tematach które dotyczą osób starszych zawsze mogę liczyć na wsparcie i pomoc poznańskich seniorów – zwłaszcza Miejskiej Rady Seniorów i klubów seniora, które funkcjonują w mieście. Tym razem było podobnie - projekt zakładający zdalną opiekę nad osobami starszymi albo niesamodzielnymi opracowaliśmy wspólnie i razem szczegóły zaprezentowaliśmy na konferencji prasowej.

O co chodzi?

Pomysł zakłada wyposażenie 1000 osób - mieszkańców Poznania - w wieku podeszłym w zestawy urządzeń, które pomogą wezwać do domu seniora odpowiednie służby albo osoby, które nad nim sprawują opiekę. Wiemy, że co roku wiele osób starszych ulega w domu wypadkom w wyniku, których zostają poważnie poszkodowani. Często są zmuszeni do oczekiwania na pomoc do czasu, aż ktoś ich odwiedzi lub usłyszy. Proponowany system pozwoli wyeliminować tego rodzaju zdarzenia, bowiem przycisk noszony przez seniora na nadgarstku lub szyi pozwoli im na wezwanie pomocy w każdej chwili i miejscu. W razie potrzeby pomoc nadejdzie szybko, co pozwoli uniknąć wielu tragedii bądź poważnych uszczerbków na zdrowiu, ale jednocześnie zapewni seniorom większe poczucie bezpieczeństwa. Program zdalnej opieki nad seniorami wpisuje się także w dotychczasową politykę Miasta Poznania, które od lipca 2016 roku ma status miasta przyjaznego starzeniu. Może on także stanowić doskonałe uzupełnienie dotychczasowej oferty, którą miasto kieruje do osób starszych.

W pakiecie projektów zgłoszonych przez Poznańską Nowoczesną można znaleźć też inne ciekawe inicjatywy np. stworzenie monitorowanych kontenerów na przechowywanie rowerów dla mieszkańców Piątkowa i Chartowa, montaż tablic informacji pasażerskiej dla Naramowic, budowa ławek ulicznych na Grunwaldzie czy organizacja Poznańskiego Festiwalu Murali i Dni Fortecznych na Chartowie.

Wierzę, że nasze wnioski przejdą pozytywnie weryfikację, a w głosowaniu mieszkańcy zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane.