Display_43_thumb_img_4614

Szczepimy, bo myślimy – Nowoczesna zbiera podpisy pod projektem ustawy

powrót

Szczepienia są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne, zarówno w wymiarze prewencji indywidualnej, jak również kształtowania odporności całej populacji. Nowoczesna od kilku tygodni w całej Polsce zbiera podpisy pod projektem ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. Wspólnie z Adamem Szłapką, Agnieszką Lewandowską i przedstawicielami koła Nowoczesna Poznań zachęcaliśmy poznanianki i poznaniaków do wparcia obywatelskiej inicjatywy.

Światowa Organizacja Zdrowia wśród największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku wskazała m.in. ruchy antyszczepionkowe. Trudno się z tym nie zgodzić. Tylko do 25 lutego 2019 r. potwierdzono 380 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w całym 2018 roku było ich 339. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o potrzebie szczepień.

Inicjatywa obywatelska „Szczepimy, bo myślimy” została zgłoszona już do Marszałka Sejmu. W projekcie ustawy znalazły się przepisy, które uzależniają przyjęcie do żłobka lub przedszkola dzieci od wykazania przez rodzica lub opiekuna zaświadczenia potwierdzającego odbycie wszystkich obowiązkowych szczepień. Chcąc, by projekt był procedowany w sejmie do 6 maja br. komitet musi złożyć u Marszałka Sejmu 100 tys. podpisów.

Zachęcam Państwa do wsparcia obywatelskiej inicjatywy. Na terenie Poznania podpis pod projektem ustawy można złożyć w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.