Display_43_thumb__mg_8532

Sieci zostały rzucone! Komentarz o wielkopolskiej sieci szpitali

powrót

Reforma zdrowia ministra Konstantego Radziwiłła nabiera tempa. Dzisiaj oficjalnie ogłoszono, które szpitale zakwalifikowały się do sieci.

W Wielkopolsce tego szczęścia nie miały przede wszystkim szpitale niepubliczne, które trwale wpisały się już w lokalny system opieki zdrowotnej, świadczą usługi medyczne na wysokim poziomie i realizują świadczenia wysoce specjalistyczne. One chcąc walczyć o środki z NFZ będą musiały stanąć do konkursu.

Po długich zabiegach w sieci znalazł się za to ważny z perspektywy naszego regionu Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie, o co apelowałem w liście do ministra jeszcze jesienią ubiegłego roku.

Uważam, że ten okres, który przed nami czyli do 1 października br. rządzący powinni wykorzystać na rzeczową ocenę stanu faktycznego, konsultacje i rozmowy z dyrektorami kierującymi publicznymi i niepublicznymi szpitalami, które do sieci nie zostały włączone, licząc się z tym, że brak dialogu może wiązać się z konsekwencjami w postaci ograniczenia lub nawet zakończenia ich działalności, co w efekcie będzie sporym utrudnieniem dla pacjentów szukających opieki medycznej właśnie w tych placówkach.

Wierzę, że minister Konstanty Radziwiłł jako przedstawiciel rządu, który niejednokrotnie deklarował otwartość na dialog będzie gotowy na konsultacje, by wypracować najlepsze z możliwych rozwiązań dla pacjentów na gruncie obowiązujących przepisów.