Display_43_thumb__mg_1394

Realne porozumienie czy tylko „na papierze”?

powrót

Blisko miesiąc minął już od podpisania porozumienia między Ministrem Zdrowia, a Porozumieniem Rezydentów. Sytuacja w ochronie zdrowia nieco się uspokoiła. Media przestały informować o zamykanych oddziałach czy braku personelu medycznego. Nie oznacza to jednak, że kryzys został opanowany. Opieka zdrowotna w Polsce wymaga bowiem głębokiej reformy i nie jest to efekt zaniedbań ostatnich lat, ale kilku dekad.

Normalizację sytuacji ma zapewnić dopiero realizacja postanowień zawartego w dniu 8 lutego porozumienia. Terminy przyjęte przez obie strony są stosunkowo odległe. Jednak żeby Minister mógł się z nich wywiązać konieczne jest podejmowanie działań już teraz – bez zbędnej zwłoki. Czy tak rzeczywiście jest? Postanowiłem o to zapytać Ministra Zdrowia.

Kiedy planowana jest nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej? Czy podjęto już działania mające na celu urealnienie koszyka świadczeń gwarantowanych? Te pytania wydają się jedynie wstępem do dyskusji o realizacji postanowień porozumienia. Ponad 20 punktów zawartych w dokumencie to konkretne działania, które już teraz trzeba zaplanować.

Wierzę w dobre intencje, nowego na stanowisku, szefa resortu zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Jednocześnie chcę wypełnić parlamentarną rolę opozycji, dlatego zdecydowałem się powiedzieć: „sprawdzam”i skierowałem do ministra interpelację poselską. Liczę, że w odpowiedzi ze strony resortu zdrowia będą wskazane realne działania. Nie ma już bowiem czasu na pozorne ruchy.

Pełną treść interpelacji znajdą Państwo poniżej: