Display_43_thumb_unspecified

Pytam ministra o brak leków dla chorych na raka

powrót

Powszechnie wiadomo, że nasza służba zdrowia boryka się z wieloma problemami. Trudno jednak uwierzyć, że w europejskim kraju wciąż zdarzają się sytuacje, w których chorzy na raka mają problem z dostępnością do potrzebnych leków.

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie informował opinię publiczną, iż na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni na rynku nie było możliwości zakupu leku Oxaliplatin dla pacjentów leczonych onkologicznie ani u producentów, ani i w żadnej z hurtowni. Problem z dostępnością tego medykamentu jest również w innych placówkach na terenie całego kraju, a skala liczebności potencjalnie zagrożonych pacjentów jest trudna do oszacowania.

W trosce o dobro leczonych osób złożyłem do ministra Konstantego Radziwiłła interpelacje, w której pytam o działania, jakie zamierza podjąć, by realnie, szybko i skutecznie pomóc pacjentom chorym na raka jelita grubego oraz raka żołądka.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nawet chwilowy przestój w terapii może być kluczowy dla życia i zdrowia pacjentów leczonych onkologicznie. Trudno pojąć, że w kraju w centrum Europy trzeba interweniować u samej „góry”, by chorzy nie musieli martwić się o dostępność potrzebnego leku.

fot. Adam Ciereszko