Display_43_thumb_b

Poznań potrzebuje poradni dla seniorów

powrót

Wspólnie z członkami poznańskiej Nowoczesnej przedstawiliśmy pakiet projektów zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. To pomysły o charakterze lokalnym i projekty ogólnomiejskie.

W tym roku Miasto Poznań realizuje Poznański Budżet Obywatelski już po raz siódmy. Do podziału jest 20 mln złotych – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie i aż 14 mln na projekty dzielnicowe. Dzisiaj zaprezentowaliśmy zgłoszone pomysły. W sumie weryfikacji ze strony urzędników poddanych zostanie 8 naszych projektów.

Podobnie jak w ubiegłym roku swój projekt dedykowałem poznańskim seniorom. Pomysł zakłada utworzenie osiedlowych punktów konsultacji zdrowotnej dla osób starszych, gdzie będą mogli skorzystać z porad specjalistów: geriatry, dietetyka czy fizjoterapeuty. Przy starzejącym się społeczeństwie to ważne, by problemy wieku podeszłego były diagnozowane już na ich wczesnym etapie. Wierzę, że realizacja tego projektu wpłynie pozytywnie na poprawę ogólnego stanu zdrowia poznańskich seniorów. Pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez Miejską Radę Seniorów.

Kolejny pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego adresowany jest do środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Nowoczesna była bardzo aktywna w trakcie protestu rodziców osób niepełnosprawnych, którzy przez 40 dni w Sejmie walczyli o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Także w Poznaniu spotykaliśmy się z rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych. Na bazie tych rozmów opracowaliśmy listę problemów o charakterze lokalnym, które wymagają podjęcia działań. Pomysł, który przedstawiła przewodnicząca wielkopolskiej Nowoczesnej Katarzyna Kierzek-Koperska zakłada stworzenie punktu konsultacji lekarskich dla niepełnosprawnych mieszkańców Poznania, która jednocześnie będzie pełnić funkcję z zakresu tzw. opieki wytchnieniowej, co pozwoli na zapewnienie krótkotrwałej opieki niepełnosprawnym gdy rodzic lub opiekun jest hospitalizowany, wymaga zabiegów rehabilitacyjnych itp.

W pakiecie projektów zgłoszonych przez Poznańską Nowoczesną można znaleźć też inne ciekawe inicjatywy np. dojazd do zalewanej zimą Wartostrady, tablice informacji pasażerskiej na Rondzie Starołęka, budowa chodnika na ulicy Rubież czy festiwal murali.

Głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelski 2019 odbędzie się jesienią br.