Display_43_thumb_sam_0286

#PopieramSamodzielnośćZawodowąFizjoterapeutów

powrót

Rozpoczynający się tydzień będzie chyba najważniejszym w dotychczasowej historii polskiej fizjoterapii. W harmonogramie wtorkowego posiedzenia Komisji Zdrowia Sejmu zamieszczono bowiem głosowania nad dwoma projektami zmiany ustawy o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 25 września 2015 r. Wraz z Klubem Poselskim .Nowoczesna zrobimy wszystko by zapobiec kolejnej ZŁEJ zmianie. Zagłosujemy oczywiście przeciwko wskazanym projektom.

Pierwszy to druk sejmowy 285, dotyczy przedłużenia jej vacatio legis do 24 miesięcy. Drugi, druk sejmowy 478, jest jednak dużo groźniejszy z uwagi na fakt, że całkowicie wypacza dotychczasowe brzmienie tej ustawy, likwidując samorząd zawodowy fizjoterapeutów, uzależniając czynności przez nich podejmowane od wcześniejszego skierowania lekarza rehabilitacji, także w przypadku prywatnej wizyty u fizjoterapeuty, oraz przekazując olbrzymie kompetencje Ministrowi Zdrowia.

Odbiegając od wszelkich groźnych i szkodliwych zmian natury systemowej, które funduje nam partia rządząca od 6 miesięcy dot. m.in. Trybunału Konstytucyjnego, zachowanie względem fizjoterapeutów przypomina mi inne, fatalne decyzje rządzących, które odnosząc się do pozornie drugorzędnych kwestii, miały niezmiernie negatywne konsekwencje dla wielu z nas. Próba wywrócenia do góry nogami ustawy o zawodzie fizjoterapeuty będzie miała szybkie i bezpośrednie przełożenie na obniżenie jakości kształcenia w tym zakresie, na pogorszenie jakości usług świadczonych przez fizjoterapeutów, a co za tym idzie na zdrowie pacjentów. Wpłynie zatem na życie zarówno kilkudziesięciu tysięcy aktywnych zawodowo fizjoterapeutów, ale co równie istotne, na życie nawet setek tysięcy pacjentów! Co zaskakuje jeszcze bardziej, patronką obu projektów zmian jest posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz będąca z wykształcenia socjologiem, która - co nie trudno ocenić - nie może posiadać większej wiedzy z zakresu rehabilitacji czy fizjoterapii, jak również nie może zdawać sobie sprawy ze skutków proponowanych przez siebie nowelizacji.

Zachęcam wszystkich Państwa do wsparcia fizjoterapeutów i wzięcia udziału w akcji #PopieramSamodzielnośćZawodowąFizjoterapeutów. Dodajcie swoje zdjęcia z zacytowanym hasztagiem.