Display_43_thumb_l1380198

Popieram postulaty Porozumienia Zawodów Medycznych

powrót

Trwa debata o wysokości wynagrodzeń pracowników służby zdrowia. Nowoczesna popiera rozwiązania ujęte w obywatelskim projekcie ustawy, które złożyło Porozumienie Zawodów Medycznych i pod którym podpisało się blisko 240 tys. obywateli.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zabiegałem o to, by oba projekty procedowane były w tym samym terminie.

To zwyczaj parlamentarny, który dotąd był respektowany. W tej kadencji też już tak było np. w toku prac nad ustawą o medycznej marihuanie, w 2015 r. Komisja Zdrowia na jednym posiedzeniu rozpatrywała projekty dot. in vitro autorstwa PO i SLD. Szkoda, że tym razem nie mogliśmy skonfrontować rządowych propozycji z realnymi potrzebami spisanymi przez przedstawicieli Porozumienia Zawodów Medycznych.

Dziwi, że na taki krok zdecydowało się Prawo i Sprawiedliwość, które zawsze mocno akcentuje otwartość na głos społeczeństwa. Zastanawiające jest tylko to, że gdy obywatele mówią „sprawdzam”, to nikt o złożonych wcześniej deklaracjach nie pamięta.

fot. Marta Kamińska