Display_43_thumb_m

Pacjenci czekają na możliwość współpłacenia

powrót

Premier Beata Szydło wstrzymała prace ministerstwa zdrowia nad projektem ustawy o działalności leczniczej, który zakładał możliwość współpłacenia za świadczenia medyczne. W imieniu Nowoczesna wspólnie z posłanką Pauliną Hennig-Kloską apelowaliśmy do Prezes Rady Ministrów o zmianę stanowiska.

13 czerwca projekt ustawy o działalności leczniczej został skierowany do konsultacji. Jednak po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem Konstantym Radziwiłłem nowelizacja wróciła do ponownej analizy w resorcie zdrowia.

Szkoda, bo założenia ministerialnego projektu są bardzo podobne do rozwiązań, które proponowaliśmy i przedłożyliśmy w ustawie o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nasza nowelizacja zakłada dobrowolne współpłacenie za ponadstandardowe rzeczowe świadczenia medyczne i jeszcze w grudniu ubiegłego roku w imieniu klubu poselskiego Nowoczesna złożyłem ją do laski marszałkowskiej (Druk sejmowy nr 1201).

Nasz pomysł był odpowiedzią na postulaty pacjentów, którzy mają świadomość różnic pomiędzy standardowymi świadczeniami oferowanymi w ramach umów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym, co proponują gabinety prywatne i wielokrotnie dopytują o możliwość choćby częściowego współfinansowania ponadstandardowych świadczeń rzeczowych. Zmiany prawa w tym obszarze są konieczne. To wyjście naprzeciw potrzebom pacjentów, którzy za nieporównywalnie mniejszą cenę uzyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia ich schorzeń.

Mam nadzieję, że minister zdrowia dojdzie do porozumienia z Panią Premier i konsultacje społeczne, które są obecnie zawieszone, zostaną wznowione albo rządzący sięgną po nasz projekt.