Display_43_thumb_marek_1

#OneBagChallenge - ograniczmy plastik w naszym otoczeniu

powrót

Rywalizacja mobilizuje nas do działania. Ten aspekt warto wykorzystać, by kształtować pozytywne postawy społeczne. Akcja #OneBagChallenge to inicjatywa mająca na celu zachęcenie innych do jak najdłuższego wykorzystywania jednej torby na zakupy. To prosty sposób, by ograniczyć m.in. zużycie plastiku w najbliższym otoczeniu.

We współczesnym świecie przywykliśmy do dostępności praktycznie każdego produktu. Tymczasem wytworzenie większości z nich wymaga bardzo dużych nakładów nie tylko pracy, ale przede wszystkim energii czy wody.
Chcąc ograniczyć to zużycie powstał ruch #ZeroWaste, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Jest to w dużej mierze oparte na maksymalnym wykorzystaniu tego, na czego zakup się zdecydowaliśmy. W świecie ciągłej konsumpcji nie jest to proste zadanie. Jednak mądre przetworzenie m.in. wielu opakowań w przedmioty przydatne w codziennym użytkowaniu pomaga ograniczać również potrzeby zakupowe. Zero waste skupia się również na niewykorzystywaniu jednorazowych opakowań zastępując je m.in. torbami bawełnianymi.

#OneBagChallenge jest swego rodzaju włączeniem się w popularyzację idei zero waste. Wytworzenie nawet eko-toreb wiąże się bowiem ze zużyciem energii i zasobów. Chcąc je oszczędzać postanowiłem zainicjować ruch, który ma na celu zmaksymalizowanie czasu ich wykorzystywania.

Chcę Państwa zachęcić do udziału w akcji. Jak to zrobić? Wręczmy bawełnianą torbę znajomym, kolegom z pracy czy najbliższym. Dodatkowo opiszmy ją datą. Niech obdarowani korzystają z tej jednej torby tak długo, jak tylko to możliwe. Jestem przekonany, że zrobią z niej użytek nie tylko podczas codziennych zakupów. Co więcej, torby bawełniane mają wiele zalet: są wytrzymałe, można je bez problemu zszyć, a co za tym idzie mogą być wykorzystywane przez wiele lat.

#OneBagChallenge to doskonały sposób, by wyrazić troskę o przyszłość naszej planety. Dajmy dobry przykład kolejnym pokoleniom. Niech wiedzą, że chcąc ograniczyć degradację środowiska naturalnego nie musimy oglądać się na rządzących - sami możemy wziąć sprawy w swoje ręce.