Display_43_thumb_p1190575

Interpelacja w sprawie refundacji leczenia stwardnienia rozsianego

powrót

Wspólnie z posłanką Joanną Schmidt zwróciliśmy się do Ministra Zdrowia z zapytaniem dotyczącym refundacji leczenia stwardnienia rozsianego (SM) oraz dysproporcji w dostępie do terapii stwardnienia rozsianego na poziomie regionalnym.

Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą chorobą układu nerwowego, na którą cierpi około 55 tysięcy Polaków. Jej przebieg charakteryzuje się uszkodzeniem osłonki nerwów na skutek występujących tam stanów zapalnych. W konsekwencji doprowadza to do upośledzenia przewodzenia impulsów nerwowych i paraliżu wszystkich organów człowieka. Istnieją leki, które pozwalają na opóźnienie rozwoju stwardnienia rozsianego, zapobiegnięcia wynikających z tej choroby nowotworów oraz ogólne poprawienie stanu zdrowia i komfortu życia pacjentów, tym samym pozwalając im na dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie, np. poprzez ich aktywność zawodową. Istotną rolę odgrywa jednak wczesne wykrycie choroby i szybkie rozpoczęcie leczenia.

Polskie prawo przewiduje refundację terapii dla osób chorych na zaawansowaną postać SM jedynie przez 5 lat. Po tym okresie pacjenci są zdani jedynie na siebie. Aby uniknąć inwalidztwa zmuszeni są do kupna drogich medykamentów, ponieważ przerwanie leczenia u pacjenta z zaawansowaną formą stwardnienia rozsianego może doprowadzić do szybkiego pogorszenia stanu jego zdrowia oraz do kolejnego rzutu choroby.

Dlatego w zgłoszonej interpelacji wspólnie z posłanką Joanną Schmidt zapytaliśmy Ministra Zdrowia o to, jakie działania zamierza podjąć w celu pomocy osobom z zaawansowaną postacią stwardnienia rozsianego po okresie 5-letniej refundacji ich leczenia oraz czy Ministerstwo Zdrowia ma informacje dotyczące dysproporcji w dostępie do terapii stwardnienia rozsianego na poziomie regionalnym i w jaki sposób zamierza ten problem rozwiązać.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, odpowiedź ze strony ministerstwa powinna nadejść maksymalnie 21 dni od dnia złożenia interpelacji. Czekamy na odpowiedź.