Display_43_thumb_img_1101

Interpelacja w sprawie bramek płatniczych na autostradach

powrót

Złożyłem interpelację do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka z pytaniem na jakim etapie jest projekt wprowadzenia uniwersalnego systemu elektronicznego poboru opłat na autostradach.

Uniwersalność tego systemu, czyli możliwość korzystania z niego na wszystkich autostradach jest niezbędna, aby był on atrakcyjny dla kierowców. Tylko wtedy ograniczony zostanie problem korków przy bramkach płatniczych. Obecny system ViaAuto działa wyłącznie na autostradach zarządzanych przez GDDKiA, co nie zachęca kierowców do kupowania specjalnych urządzeń i korzystania z systemu.

Już niedługo zaczynają wakacje. Wielu z nas ruszy nad Bałtyk lub w góry samochodem, żeby przyjemnie spędzić te kilka dni urlopu. Obawiam się jednak, że tak jak w poprzednich latach, przy bramkach płatniczych powstaną wielokilometrowe korki, co zdecydowanie wydłuży czas podróży. Problem, który został zdiagnozowany,wiele lat temu powinien już być rozwiązany. W związku z tym w mojej interpelacji zapytałem Ministra Adamczyka, na jakim etapie jest wprowadzanie systemu ViaToll dla samochodów osobowych. Oby do wakacji przyszła odpowiedź.

Fot. Łukasz Kamiński