Display_43_thumb_img_2227

Dzieci z Ukrainy spędzają wakacje w Poznaniu

powrót

Już po raz drugi dzieci polskiego pochodzenia z Kresów spędzają w Polsce wakacje. Inicjatorem akcji jest poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. W tym roku młodzież z Ukrainy odwiedziła także Poznań, a sympatycy wielkopolskiej Nowoczesnej przyjęli ich do swoich domów i przygotowali ciekawy program pobytu grupy w naszym regionie.

W zeszłym roku grupa dzieci z Żółkwi na Ukrainie odwiedziła Warszawę. Akcja wypadła znakomicie, dzieci wyjeżdżały z Polski bardzo zadowolone i wypoczęte. Rok później Fundacja wraz z Nowoczesną, postanowiła powiększyć liczbę miast biorących udział w akcji i tym samym zaprosić do Polski większą grupę dzieci. Miasta, które podjęły się organizacji Wakacji dla Małych Kresowian to: Warszawa, Poznań, Łódź i Lublin.

Poznań odwiedziły dzieci ze Szkoły im. Jana III Sobieskiego w Jaworowie. Grupa 21 uczniów w wieku od 11 do 17 lat, a także dwóch opiekunek, spędzi w naszym mieście w sumie tydzień. W programie pobytu w Wielkopolsce jest m.in Kaskader Park w Kobylnicy, muzeum Brama Poznania, Poznańskie ZOO, jezioro Malta, Śrem i pobyt w stadninie koni, Muzeum Rogala Marcińskiego, Stadion Lecha i spotkanie z piłkarzami oraz Termy Maltańskie.

Akcja ma na celu pokazanie polskiej gościnności, dziedzictwa kulturowego naszego kraju, a także promocję Polski wśród naszych rodaków na emigracji, w szczególności dzieci, dla których pobyt w Polsce to często pierwszy kontakt z krajem przodków. Cała idea Wakacji dla Małych Kresowian odbiega od klasycznych kolonii letnich. Podopieczni fundacji mieszkają bowiem w domach członków i sympatyków Nowoczesnej.

Pamiętam swój pierwszy wyjazd za granicę i emocje, które temu towarzyszyły. Wierzę, że dzieci z Poznania i z Polski wywiozą same pozytywne wspomnienia. Cieszę się, że tyle osób włączyło się w akcję i pomoc w przygotowanie ciekawego programu pobytu w naszym regionie.