Display_43_thumb_sam_0629

Debata o przyszłości wielkopolskich szpitali

powrót

Miałem dzisiaj przyjemność wziąć udział w konferencji poświęconej problemom służby zdrowia w naszym regionie. W towarzystwie dyrektorów szpitali, wieloletnich praktyków oraz osób zainteresowanych tą problematyką dyskutowaliśmy o proponowanych przez rząd rozwiązaniach oraz ich wpływie na funkcjonowanie szpitali w Wielkopolsce.

Główną tematyką konferencji był oczywiście brak wystarczających środków finansowych przeznaczanych na służbę zdrowia. Wiemy o tym od lat. Niemniej to przede wszystkim wielkopolskie placówki zmagają się z problemem niewspółmiernego budżetu regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia do wysokości składek opłacanych przez mieszkańców Wielkopolski.

Obecny stan rzeczy potęguje zadłużenie szpitali powiatowych, które są najczęściej podstawową i pierwszą placówką zdrowia, do której trafiają pacjenci. Niestety polityka realizowana przez obecny rząd służy coraz większej centralizacji i uzależniania jednostek ochrony zdrowia od rozgrywek politycznych. Od roku powtarzam, że nie jest to dobry kierunek zmian i że polscy pacjenci zasługują na lepsze rozwiązania.